Milline on ühe hea madalenergiamaja hingeelu? Mida see pisut teismoodi maja inimesele pakub?

Heiki Jürissaar: “Arvan, et hingega madalanergiamaja on hubane ja soe. Kui õhtul tuled koju, tuba soe ja tead, et see ka soojana püsib. Isegi kui väljas paugub pakane miinus 30 kraadi, on tuba hommikukski veel mõnus.“

Kui on väiksema pinnaga madalenergiamaja, on võimalik seda hea soojustsalvestava kaminaga kergemate ilmadega ära kütta. Soojasalvestav kamin püsib kaua kasuliku küttekehana – ööpäev või rohkemgi.

Heiki Jürissaare sõnul on madalenergiamajasid, kus loodusliku sisustuselemendina kasutatud savi. “Näiteks savikrohvil on hea omadus, et see korjab elamisest liigse niiskuse endasse ning kui õhk on liiga kuiv, annab niiskust tagasi. Savi on hästi looduslähedane materjal, sobib maja sisetingimustesse. Samuti ei tekita see allergiat, sest on puhas loodus. Seda saab katta looduslike värvidega, mida võib teha kohupiimast, munast, aga ka muldvärvidega ning kaunistusena saab teha igasuguseid seinamaale.“

 

Miks on mees pühendunud energiasäästlikele majadele?

“ Hea oleks muuta meie elukeskkonda kvaliteetsemaks. Värske õhk, puhas toit ja muidugi kodu. Kodu, kus inimene veedab oma elust sure osa ajast, võiks olla eluterve. See võiks olla hubane, soe, tervislik, stressivaba. Meie idee on olnud läbi aegade arendada maju, mis on igas mõttes täiuslikud, kus on olemas kõik see, mis inimesele vajalik. Luua maja, mis oleks su kodu ja kindlus. Tõepoolest – kui maja juba ehitada, siis see võiks olla energiasäästlik. Jürissaare sõnul on madalenergia ja tavamaja võrdluses küttekulude kokkuhoiuvahe kordades.